Zajęcia zdrowego odżywiania z Kulczyk Foundation

wpis w: Aktualności | 0

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Grajewo realizując projekt „Sojusz – Pełny Talerz” prowadzi warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży w 5 świetlicach na terenie Gminy Grajewo tj. w świetlicach w: Białogrądach, Ciemnoszyjach, Kurejewce, Szymanach i Sojczynie Borowym. Zajęcia te realizowane są od listopada 2016 r. W warsztatach udział bierze ponad 60 dzieci. Zajęcia te składają się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej dzieci poznają zasady zdrowego żywienia, właściwości, składniki mineralne i witaminy znajdujące się w poszczególnych produktach oraz dowiadują się wielu ciekawych rzeczy na temat racjonalnego żywienia. Dużą atrakcją podczas zajęć teoretycznych okazało się zrobienie piramidy zdrowego odżywiania przez dzieci w poszczególnych świetlicach. Dzieci  podczas zajęć dowiadują się również, o tym ile muszą jeść posiłków aby były zdrowe i miały energię na cały dzień. Po zgłębieniu wiedzy teoretycznej dzieci pod opieką animatorów, rodziców i wolontariuszy przechodzą do zajęć praktycznych tzn. zabierają się wspólnie do przygotowania pysznego i jednocześnie zdrowego posiłku. Dzięki pozyskanym środkom dzieci przygotowują takie posiłki jak: ciasto marchewkowe, sałatki warzywne, sałatki owocowe kanapeczki, krążki cebulowe, gofry, soki, zupy i wiele innych pysznych smakołyków. Zajęcia kulinarne to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, ale i również poznanie nowych smaków. Animatorzy wraz z dziećmi i ich rodzicami na zajęciach praktycznych mają głowy pełne pomysłów. A oto opis kilku z nich:

            Dzieci ze świetlicy wiejskiej w Białogrądach wraz z animatorem oraz rodzicami zorganizowali spotkanie pn. „Urodziny marchewki”. W czasie tego spotkania dzieci przebrały się za marcheweczki i wspólnie wykonały pyszny tort marchewkowy. Spotkanie te dla dzieci przyniosło wiele radości i zagościł na twarzach dzieci uśmiech.

W lutym w świetlicy wiejskiej w Ciemnoszyjach został zorganizowany bal karnawałowy. Dzieci podczas balu przebrały się za warzywa występujące w wierszu Jana Brzechwy „Na straganie”. Podczas zabawy karnawałowej dzieci z pomocą rodziców, animatora i wolontariuszy ugotowały pyszną zupę jarzynowa. Bal karnawałowy okazał się „strzałem w 10” gdyż dzieci wyszły z uśmiechem na twarzach oraz pełne zachwytu.

Animatorzy z Kurejewki i Wierzbowa wspólnie z dziećmi i ich rodzicami zorganizowali bal przebierańców połączony z ogniskiem. Bal okazał się doskonałym sposobem do zintegrowania się dzieci z obu miejscowości i ich rodziców oraz animatorów. Podczas balu dzieci zaprzyjaźniły się i ponowie zaprosiły dzieci z Wierzbowa na zajęcia do Kurejewki. Wspólnie  z rodzicami, animatorami wykonały pyszne kanapeczki, a na deser czekały na nich gofry.

Zdrowy kebab czy jest to możliwe? Okazuje się, że tak. Dzieci ze świetlicy wiejskiej w Sojcznie Borowym wraz z rodzicami i animatorem udowodnili, że można przyrządzić pysznego, ale przede wszystkim zdrowego kebaba. Dzieci dowiedziały się w czasie tych zajęć, że i fast-foody mogą być zdrowe. Nie ukrywając sprawiło im to wiele radości, ponieważ nie mogą doczekać się kolejnych zajęć kulinarnych. 

W świetlicy wiejskiej w Szamanach dzieci zostały zabrane w podróż do „Owocowego raju”. W czasie tych zajęć pociechy mogły wykonać pyszne koreczki, sałatki, szaszłyki, owocowe kanapeczki. Na koniec zajęć na dzieci czekała niespodzianka. Rodzice z animatorem przygotowali pyszne fondue czekoladowe. Dzieci czekoladową niespodzianką byli bardzo zaskoczeni ale i zarazem przyniosło im to wiele radości.

            Zajęcia realizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Grajewo cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci. Dzięki programowi „Sojusz-Pełny Talerz” uczestnicy zajęć mają niepowtarzalną okazję do wspólnego przygotowywania zdrowych i pysznych posiłków. Podczas zajęć okazało się, że kilkoro dzieci nigdy wcześniej nie uczestniczyło w przygotowywaniu posiłków w domu, dlatego też zajęcia w ramach programu „Sojusz – Pełny Talerz” przyczyniły się również do zapoznania dzieci z kuchnią od strony praktycznej. Realizacja zajęć okazała się również wspaniałą okazją do spotkania rodziców w świetlicach Gminy Grajewo, w których wymieniamy się nowymi przepisami kulinarnymi, poznajemy nowe smaki, miło spędzamy czas przy herbacie i kawie…. po prostu integrujemy się!

 Składamy serdeczne podziękowanie za wsparcie finansowe udzielone przez Kulczyk Foundation i Bank Żywności Suwałki – Białystok. Zajęcia w ramach projektu przynoszą wspaniałe efekty w wielu płaszczyznach, ponieważ przyczyniają się do: zapewnienia pełnowartościowych posiłków, angażują i aktywizują społeczność lokalną. Dziękujemy!

 

                                                                                              Prezes Zarządu

                                                                                                Ewelina Ajdyn